KuCoin е добро познато име во крипто индустријата бидејќи успеа да се етаблира како истакната едношалтерска продавница за сите видови крипто операции. Лансирана во август 2017 година, берзата има над 200 криптовалути, повеќе од 400 пазари и прерасна во еден од најшарените крипто-хабови на интернет.

Нуди безбедност на ниво на банка, мазен интерфејс, UX погодна за почетници и широк спектар на крипто услуги: тргување со маргина и фјучерси, вградена P2P размена, можност за купување крипто со помош на кредитна или дебитна картичка, услуги за инстант размена , можност за заработка на крипто со позајмување или удирање преку неговиот Pool-X, можност за учество во нови понуди за почетна размена (IEO) преку KuCoin Spotlight, некои од најниските давачки на пазарот и многу повеќе! Инвеститорите како KuCoin поради неговата тенденција да набројуваат криптовалути со мала капа со огромен потенцијал за нагорна линија, голем избор на монети, помалку познати криптоси и дарежливи стимулации за споделување профит - до 90% од надоместоците за тргување се враќаат во заедницата KuCoin преку неговите токени KuCoin Shares (KCS).

Општи информации

 • Веб адреса: KuCoin
 • Контакт за поддршка: Линк
 • Главна локација: Сејшели
 • Дневен волумен: 15188 БТК
 • Достапна мобилна апликација: да
 • Децентрализирано е: Не
 • Матична компанија: Мек Глобал Лимитед
 • Видови трансфери: кредитна картичка, дебитна картичка, крипто трансфер
 • Поддржан фиат: USD, EUR, GBP, AUD +
 • Поддржани парови: 456
 • Има токен: KCS
 • Надоместоци: Многу ниски

Добрите

 • Ниски трошоци за тргување и повлекување
 • Размена за корисникот
 • Огромен избор на алткоини
 • 24/7 корисничка поддршка
 • Способност да се купи крипто со фиат
 • Нема присилни KYC проверки
 • Способност да се вложува и да се заработуваат приноси на крипто

Конс

 • Нема фиат трговски парови
 • Нема банкарски депозити
 • Може да изгледа комплицирано за почетниците

Слики од екранот

Преглед на KuCoin
Преглед на KuCoin

Преглед на KuCoin Преглед на KuCoin Преглед на KuCoin Преглед на KuCoin Преглед на KuCoin

Преглед на KuCoin: Главни карактеристики

KuCoin прерасна во врвна берза за криптовалути која може да се пофали дека му служи на секој од четирите сопственици на крипто ширум светот. Има развиено импресивен пакет на крипто-услуги, вклучително и фиат онрампа, размена за тргување со фјучерси и маргина, услуги за пасивни приходи, како што се влогови и заеми, пазар меѓу врсници (P2P), подлога за лансирање на IEO за групно финансирање на крипто, тргување без притвор , и уште повеќе.

Други значајни карактеристики на KuCoin вклучуваат:

 • Купете и продадете 200 криптовалути со ниски давачки ширум светот. Како една од најдобрите размени за криптовалути, KuCoin поддржува широк спектар на крипто средства. Покрај бонусите и попустите, наплаќа провизија од 0,1% по трговија, па дури и мали провизии за тргување со фјучерси.
 • Купете крипто со врвни фиат валути , вклучувајќи USD, EUR, CNY, GBP, CAD, AUD и многу повеќе. KuCoin ви овозможува да купувате криптовалути со фиат користејќи ја својата P2P fiat trade, кредитна или дебитна картичка преку Simplex, Banxa или PayMIR или неговата услуга Fast Buy, која го олеснува купувањето на Bitcoin (BTC) или Tether (USDT) со IDR, VND и CNY. .
 • Одлична услуга за поддршка на клиентите со која може да се контактира 24/7 преку нејзината веб-страница, е-пошта, системот за билети и други канали.
 • Безбедност на средства на ниво на банка. KuCoin користи многу безбедносни мерки, вклучително и паричници за микро-повлекување, повеќеслојно шифрирање на ниво на индустрија, динамична повеќефакторна автентикација и посветени одделенија за внатрешна контрола на ризик кои ги надгледуваат секојдневните операции со податоци според строги безбедносни стандарди.
 • Фјучерси на KuCoin и тргување со маргина. Долги или кратки вашите омилени криптовалути со до 100x потпора!
 • Заработете криптовалута. Проверете го бонусот за крипто заеми, удирање, меко влогови и KuCoin акции (KCS) на KuCoin за тоа како можете да ги ставите вашите криптовалути на работа за да генерирате принос.
 • Интуитивна и пријателска платформа за почетници. Одличниот дизајн и робусната платформа за тргување го прават тргувањето лесно и пријатно за секого.
 • Тргување без притвор. Во случај да сте заинтересирани да ја зголемите вашата крипто безбедност, KuCoin поддржува можност за тргување без притвор директно од вашиот приватен паричник, што е олеснето од Arwen .
Преглед на KuCoin
Накратко, KuCoin е одлична размена на криптовалути за инвеститорите во криптовалути. Може да се пофали со релативно висока ликвидност, голем број корисници, широк избор на поддржани средства и услуги, како и ниски провизии за тргување. Дополнително, не принудува KYC проверки на сите негови корисници, што останува вредна поволност за поединци кои се свесни за приватноста.

Историја и позадина на KuCoin

Иако берзата започна да работи во средината на 2017 година, нејзиниот основачки тим експериментира со блокчејн технологијата од 2011 година. Техничката архитектура на платформите беше создадена во 2013 година, но сепак беа потребни години полирање за да се направи беспрекорно искуство како што е KuCoin денес.

Средствата за развој на KuCoin беа собрани преку ICO, кој траеше од 13 август 2017 година до 1 септември 2017 година. и дел од добивката од размена. Масовната продажба беше успешна, бидејќи KuCoin собра скоро 20.000.000 УСД во БТК (во тоа време) за 100.000.000 KCS. Цената на ICO за еден KCS беше 0,000055 BTC.

Денес, седиштето на компанијата е во Сејшели. Се вели дека компанијата вработува над 300 вработени ширум светот.

2019 година беше година на значајни надградби за платформата KuCoin. Во февруари, размената го надгради својот интерфејс на Платформа 2.0, што и даде на платформата дотерување што го користи денес. Надградбата вклучуваше и повеќе функции како што се напредни типови нарачки, нов API и други функции.

Во јуни, KuCoin го лансираше и KuMEX, кој сега е ребрендиран во KuCoin Futures. Подоцна во годината, берзата го воведе и своето тргување со маргина со до 10x потпора.

KuCoin продолжува да го развива својот екосистем во 2020 година. Меѓу поважните најави беше лансирањето на пазарот за тргување со ликвидност Pool-X, како и еднократното решение за размена KuCloud. Во февруари, берзата ја лансираше и својата услуга за инстант размена. Покрај тоа, KuCoin значително го зголеми бројот на поддржани фиат валути за купување крипто преку својата опција „Купи крипто“ со опција за банкарска картичка. На 24 јуни 2020 година, KuCoin објави дека нејзиниот P2P крипто пазар поддржува продажба и купување преку PayPal, како и попогодни начини на плаќање фиат.
Преглед на KuCoin

Од денес, KuCoin обезбедува услуги во повеќето земји во светот, вклучувајќи ги Турција, Индија, Јапонија, Канада, Обединетото Кралство, Сингапур и многу други.

Веб-страницата за тргување е преведена на 17 јазици, вклучувајќи англиски, руски, јужнокорејски, холандски, португалски, кинески (поедноставен и традиционален), германски, француски, шпански, виетнамски, турски, италијански, малајски, индонезиски, хинди и тајландски.

Потврда на сметката на KuCoin

На 1 ноември 2018 година, KuCoin ја имплементираше верификацијата за знаете вашиот клиент (KYC) за да се бори против олеснетата борба против криминалците и шемите за перење пари. Сепак, проверката на сметката во KuCoin е целосно опционална, особено ако сте трговец со мал обем. Тоа значи дека не мора да го потврдувате вашиот идентитет за да тргувате, меѓутоа, проверените корисници добиваат придобивки како што се зголемени дневни лимити за повлекување или поедноставено враќање на сметката во случај на изгубена лозинка или уред за автентикација со два фактори.

Во време на пиксели, KuCoin има три нивоа на верификација:

 • Непроверена сметка. Потребна е проверка на е-пошта, ви овозможува да повлечете до 2 БТК на 24 часа.
 • Потврдена индивидуална сметка. Бара од вас да ги доставите вашите податоци за идентитетот, како што се лична карта или пасош, како и вашата земја на живеење, и го зголемува лимитот за повлекување на 100 BTC на 24 часа.
 • Потврдена институционална сметка. Го зголемува лимитот за повлекување на 500 BTC на 24 часа.

Според KuCoin, на корисниците им се препорачува да ја завршат верификацијата за да избегнат проблеми во иднина. Освен тоа, проверените корисници ќе можат да учествуваат во тргување од фиат-на-крипто откако ќе стане достапно на платформата.
Преглед на KuCoin
Во јуни 2020 година, KuCoin го објави своето партнерство со компанијата за аналитика и надзор на крипто на синџирот Chainalysis со цел дополнително да ги зголеми своите напори за усогласување.

Преглед на такси KuCoin

KuCoin нуди некои од најниските надоместоци меѓу разменувачите на алткоин. Неговата структура на такси е релативно јасна и лесна за разбирање.

Прво и најважно се таксите за самото тргување на KuCoin. Овде, секоја зделка подлежи на фиксна провизија од 0,1%. Трошоците имаат тенденција да се намалуваат врз основа на вашиот 30-дневен обем на тргување или акции на KuCoin (KCS), што ви дава право на дополнителен попуст за провизија за тргување. Освен тоа, вие користите KCS токени за покривање на некои од вашите такси за тргување со KCS Pay .

Ниво мин. КЦС холдинг (30 дена) 30-дневен обем на трговија во БТК Надомест за производител/примач KCS Плаќаат такси
LV 0 0 0,1%/0,1% 0,08%/0,08%
LV 1 1.000 ≥50 0,09%/0,1% 0,072%/0,08%
LV 2 10.000 ≥200 0,07%/0,09% 0,056%/0,072%
LV 3 20.000 ≥500 0,05%/0,08% 0,04%/0,064%
LV 4 30.000 ≥ 1.000 0,03%/0,07% 0,024%/0,056%
LV 5 40.000 ≥2.000 0%/0,07% 0%/0,056%
LV 6 50.000 ≥4.000 0%/0,06% 0%/0,048%
LV 7 60.000 ≥ 8.000 0%/0,05% 0%/0,04%
LV 8 70.000 ≥15.000 -0,005%/0,045% -0,005%/0,036%
LV 9 80.000 ≥25.000 -0,005%/0,04% -0,005%/0,032%
LV 10 90.000 ≥40.000 -0,005%/0,035% -0,005%/0,028%
LV 11 100.000 ≥60.000 -0,005%/0,03% -0,005%/0,024%
LV 12 150.000 ≥ 80.000 -0,005%/0,025% -0,005%/0,02%

Освен тоа, берзата има програма за институционални инвеститори чии учесници можат да добијат значителни попусти од провизијата за тргување.

Еве како таксите на KuCoin се споредуваат со другите популарни размени за алткоин:

Размена Алткоин парови Трговски такси
Кукоин 400 0,1%
Binance 539 0,1%
HitBTC 773 0,07%
Биттрекс 379 0,2%
Полониекс 92 0,125%/0,0937%

Кога станува збор за тргување со фјучерси, KuCoin ја користи следнава структура на надоместоци:
Преглед на KuCoin

Надоместоците за тргување на KuCoin Futures, исто така, доаѓаат со флуктуирачки 30-дневен обем на тргување или систем за попуст базиран на акции на KuCoin акции.

Ниво мин. КЦС холдинг (30 дена) 30-дневен обем на трговија во БТК Надомест за производител/примач
LV 0 0 0,02%/0,06%
LV 1 1.000 ≥100 0,015%/0,06%
LV 2 10.000 ≥400 0,01%/0,06%
LV 3 20.000 ≥ 1.000 0,01%/0,05%
LV 4 30.000 ≥2.000 0,01%/0,04%
LV 5 40.000 ≥ 3.000 0%/0,04%
LV 6 50.000 ≥6.000 0%/0,038%
LV 7 60.000 ≥12.000 0%/0,035%
LV 8 70.000 ≥20.000 -0,003%/0,032%
LV 9 80.000 ≥40.000 -0,006%/0,03%
LV 10 90.000 ≥ 80.000 -0,009%/0,03%
LV 11 100.000 ≥120.000 -0,012%/0,03%
LV 12 150.000 ≥160.000 -0,015%/0,03%

Кога станува збор за надоместоците за финансирање на фјучерси, KuCoin Futures има прилагодлива стапка на кредитирање USD/USDT, бидејќи тие се приспособуваат на релативните стапки на финансирање и може да бидат позитивни или негативни. Со ова приспособување, јазот во каматната стапка помеѓу основната валута и цитатната валута на перпетуалната фјучерс стапка на финансирање ќе се префрли од 0,030% на 0%, што значи дека надоместокот за финансирање на вечните фјучерси на KuCoin ќе стане 0 во нормални периоди. Финансирањето на KuCoin Futures се случува на секои 8 часа во 04:00, 12:00 и 20:00 UTC.

Последно, но не и најмалку важно, има трансакции за депозит и повлекување. Депозитите се бесплатни, додека повлекувањата имаат мал трошок, кој се разликува по криптовалута. NEO и GAS се слободни да се повлечат од KuCoin.

Монети/надоместок за повлекување KuCoin Binance HitBTC
Биткоин (BTC) 0,0004 БТК 0,0004 БТК 0,0015 БТК
Ethereum (ETH) 0,004 ЕТХ 0,003 ЕТХ 0,0428 ЕТХ
Litecoin (LTC) 0,001 LTC 0,001 LTC 0,053 LTC
Цртичка (ЦРТИЧКА) 0,002 ЦРТИЧКА 0,002 ЦРТИЧКА 0,00781 ЦРТИЧКА
Ripple (XRP) 0,1 XRP 0,25 XRP 6,38 XRP
EOS (EOS) 0,1 EOS 0,1 EOS 0,01 EOS
Трон (TRX) 1 TRX 1 TRX 150,5 TRX
Тетер (USDT) (OMNI) 4,99 USDT 4,56 USDT 20 USDT
Тетер (USDT) (ERC20) 0,99 USDT 1,12 USDT - USDT
Тетер (USDT) (TRC20/EOS) 0,99 USDT Бесплатно / - USDT -/- USDT
НЕО (НЕО) Бесплатно Бесплатно 1 НЕО

Во повеќето случаи, таксите за повлекување на KuCoin се совпаѓаат со Binance, за кој е познато дека е најниската размена на надоместоци. За целосна такса за повлекување KuCoin за секоја криптовалута, посетете ја страницата со структурата на надоместокот.

Конечно, можеби ќе сакате да купите криптовалути со фиат преку KuCoin. Размената поддржува неколку начини за тоа, вклучувајќи директно купување банкарска картичка преку интеграции Simplex , Banxa или PayMIR , P2P биро и функција за брзо купување. Надоместоците за тие трансакции може да варираат во зависност од избраниот начин на плаќање, но не треба да надминуваат 5 - 7% во секој даден ден. На пример, Simplex обично наплатува 3,5% по купување, додека Baxa се вели дека наплатува 4 - 6% над вкупниот износ на трансакцијата. За купувања на P2P пазар, надоместоците целосно зависат од избраниот начин на плаќање и стапките на процесорот, затоа имајте на ум кога прифаќате или објавувате оглас.

Севкупно, KuCoin е една од берзите со најниски надоместоци во однос на таксите за тргување. Слободно може да се каже дека најголемиот конкурент на KuCoin е Binance, бидејќи и двете берзи имаат слични конкурентни стратегии. Тие наплаќаат речиси подеднакво ниски такси, иако KuCoin Shares (KCS) нудат некои дополнителни предности.
Преглед на KuCoin

Кои се акциите на KuCoin (KCS)?

Како што споменавме погоре, акциите на KuCoin (KCS) беа искористени за финансирање на создавањето на размена. Вкупно, 200.000.000 ККС беа издадени и дистрибуирани до основачите, приватните инвеститори и редовните инвеститори. Средствата издадени во првата и втората фаза подлежат на четири (2 септември 2021 година, за првата фаза) и двегодишен период на заклучување (2 септември 2019 година, за втората фаза).
Преглед на KuCoin

Сопствениците на KCS ги уживаат следните придобивки:

 • Добивајте дневни дивиденди од криптовалути, кои сочинуваат 50% од собраните такси за тргување.
 • Добијте попуст за провизија за тргување (мин. 1000 KCS за 1% попуст; максимум 30.000 KCS за 30% попуст). Системот прави снимка од корисниците кои поседуваат KCS секој ден во 00:00 часот (UTC +8) за да ја пресмета применливата стапка на попуст.
 • Повеќе трговски парови, вклучувајќи BTC, ETH, LTC, USDT, XRP, NEO, EOS, CS, GO.
 • Искусете ги ексклузивните поволности и понуди на сопственикот на KCS.

Корисниците на KuCoin заработуваат дел од дневната добивка од размена со уплата на KCS. На пример, ако имате 10.000 KCS, а берзата собира 20 BTC во такси за тргување (0,1% од дневниот обем на тргување), ќе добиете 0,001 BTC претворени во KCS дневно (20 * 50% * (10000/100000000)).

Друг начин да заработите KCS е упатување на вашите пријатели. Може да направите до 20% бонус за упатување секој пат кога вашиот пријател ќе заврши нарачка. Можете да се регистрирате на берзата користејќи го нашиот упатен код на KuCoin: 2N1dNeQ .

Севкупно, дури 90% од надоместоците за тргување KuCoin се враќаат во заедницата:

Преглед на KuCoin

Дизајн и употребливост на KuCoin

KuCoin е јасен и лесен за користење дури и за почетници. Има модерен и јасен распоред кој се протега низ сите страници и се напојува со моќен API интерфејс. Платформата за тргување користи напреден мотор за тргување со јадро што може да се справи со милиони трансакции во секунда (TPS).
Преглед на KuCoin

Освен тоа, можете да се префрлате помеѓу стариот и новиот интерфејс за размена. И двете се погодни на свој начин, па на вас останува да одлучите дали го претпочитате стариот или новиот распоред на размена.
Преглед на KuCoin

Најважната карактеристика на која било берза е тргувањето на самото место. Овде, KuCoin ви овозможува да разменувате над 200 токени и криптовалути со разумно ниски надоместоци - секоја трговија ќе ве чини 0,1% како преземач или производител.

Ако сакате да направите трговија, треба да отидете на табулаторот „Пазари“ и да го побарате пазарот со кој сакате да тргувате. Влегувањето во прозорецот за тргување бара од вас да поднесете лозинка за тргување, која можете да ја поставите како дополнителна безбедносна мерка. Иако на почетокот може да изгледа комплицирано, размената има чист и јасен распоред.
Преглед на KuCoin
Овде ги имате следните прозорци:

 1. Графикон на цени со напредни алатки за табелирање за техничка анализа (ТА) од TradingView.
 2. Прозорец за нарачка за купување (зелен) и продажба (црвен). Во моментов, KuCoin поддржува нарачки Limit, Market, Stop Limit и Stop Market. Исто така, можете да наведете дополнителни карактеристики на нарачката како што се само пост-само, скриени или време во сила (добро до откажување, добро до време, веднаш или откажување и пополнете или убијте) според вашите алатки и стратегија за тргување.
  Преглед на KuCoin

 3. Прозорец за пазари, кој ви помага да се префрлате помеѓу различни трговски парови за неколку секунди. Пазари со ознака 10x се исто така достапни во тргувањето со маргина на KuCoin.
 4. Книга за нарачки со сите тековни нарачки за купување и продавање.
 5. Прозорец за неодамнешни занаети каде што можете да изберете да ги видите најновите занаети на пазарот или длабочината на пазарот.
 6. Вашите отворени нарачки, стоп нарачки, историја на нарачки и историја на тргување.
 7. Панел вести со најновите вести за KuCoin и пазарот.

Иако овој интерфејс за тргување може да биде збунувачки за почетниците, искусните трговци треба да го најдат својот пат околу размената прилично брзо. Од друга страна, новите инвеститори може да сметаат дека е нешто збунувачки, бидејќи недостасува едноставниот трговски интерфејс со само неколку опции за купување или продавање крипто.

Сè на сè, може безбедно да се каже дека KuCoin е моќна и пријателска размена за почетници. За корисниците кои претпочитаат да тргуваат во движење, KuCoin има пригодна мобилна апликација достапна и на мобилните уреди со Android и iOS .
Преглед на KuCoin

Тргување со KuCoin Futures и за почетници и за професионални корисници

KuCoin ја лансираше својата платформа Futures (претходно позната како KuMEX) во средината на 2019 година. Тоа им овозможува на корисниците да тргуваат со договори со маргина на Bitcoin (BTC) и Tether (USDT) со до 100x потпора. Тоа значи дека можете да тргувате со договори во вредност до 10.000 УСД со само 100 УСД на вашата сметка.

Постојат две верзии на KuCoin Futures - една наменета за почетници (лајт верзија) и една ориентирана кон поискусни трговци (про верзија).

Преглед на KuCoin

Лајт интерфејсот ви овозможува да тргувате со договори со Bitcoin (BTC) и Ethereum (ETH) со маргина на USDT, како и со фјучерси со BTC маргини.

Про интерфејсот е понапреден и ви овозможува да се префрлате помеѓу следниве договори:

 • USDT-маргина : БТК вечен, ЕТХ вечен
 • БТК-маргина : БТК вечен, БТК квартален 0925 и БТК квартален 1225
Преглед на KuCoin

KuCoin Futures ја пресметува основната цена на самото место користејќи го пондерираниот просек на цени од други берзи како Kraken , Coinbase Pro и Bitstamp .

Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за KuCoin Futures, проверете ги овие водичи за почетни и вечни договори.

Тргување со маргина со до 10x потпора

Преглед на KuCoin

Друга кул карактеристика на KuCoin е нивното тргување со маргина, кое моментално ви овозможува долги или кратки пазарни парови деноминирани од 36 USDT, BTC и ETH со до 10x потпора . Паровите вклучуваат врвни криптовалути како Биткоин, Етереум, Лајткоин, XRP, EOS, ATOM, Dash, Tron, Tezos, Cardano и други.

За разлика од KuCoin Futures, тргувањето со маргина се случува директно на самото место, каде што можете да изберете пазари за тргување со маргина и да поставувате налози за тргување со маржа на берзата.

P2P фиат трговија

Преглед на KuCoin

KuCoin P2P пазар е уште една удобна услуга обезбедена од KuCoin. Овде, можете да купувате и продавате криптовалути како USDT , BTC , ETH , PAX и CADH директно до и од други трговци.

Пазарот P2P поддржува различни начини на плаќање, вклучувајќи PayPal, жичен трансфер, Интеракт и други популарни начини на плаќање со користење на најпопуларните фиат валути како USD , CNY , IDR , VND и CAD .

За да тргувате со користење на работната маса KuCoin P2P, мора да ја потврдите вашата сметка на KuCoin.
Преглед на KuCoin

Инстант-размена на KuCoin

Основана во партнерство со HFT, инстант размената на KuCoin ја олеснува инстантната размена на крипто-во-крипто.

Во моментов, инстант размената на KuCoin ви овозможува да го замените Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) и XRP (XRP) за Tether (USDT) и Bitcoin (BTC).

Услугата за размена ги бара најдобрите девизни курсеви и моментално е бесплатна .

Преглед на KuCoin

Функција за брзо купување

Функцијата KuCoin Fast Buy им овозможува на трговците да купуваат и продаваат BTC , USDT и други криптовалути користејќи IDR , VND и CNY фиат валути. Одличен е за брзи и ниски трошоци за купување крипто со користење на начини на плаќање како WeChat, Alipay, банкарски картички и други начини на плаќање со фиат.
Преглед на KuCoin

KuCoin Заработете

KuCoin, исто така, им нуди на своите корисници можност да ги користат нивните дигитални средства во различни програми за улоги и заеми. Тие вклучуваат:

 • KuCoin Lend. Заработете камата на вашите дигитални средства со тоа што ќе ги позајмите за финансирање на сметки за маржа. Заемите траат или 7, 14 или 28 дена , а можете да заработите до 12% годишна каматна стапка од вашите имоти. Во моментов, услугата за заеми прифаќа криптовалути USDT , BTC , ETH , EOS , LTC , XRP , ADA , ATOM , TRX , BCH , BSV , ETC , XTZ , DASH , ZEC и XLM .
  Преглед на KuCoin
 • Базен-X. Pool-X е рударски базен за доказ за удел (PoS) од следната генерација - размена дизајнирана да испорачува услуги за ликвидност за обложени токени. Тоа ви овозможува да заработите висок принос за PoS криптовалути како EOS , TOMO , ZIL , ATOM , KCS , XTZ , ZRX , IOST , TRX и многу други. Pool-X е поттикнат од Доказ за ликвидност (POL), децентрализиран кредит со нула резервации издаден на протоколот TRC-20 на TRON.
  Преглед на KuCoin
 • Меко удирање . Како дел од Pool-X, мекото обложување ви овозможува да заработите награди за држење монети и токени. Може да добиете до 15% годишен принос , со исклучително ниски минимални депозити.

KuCoin Spotlight IEO платформа

Покрај услугите за тргување, удирање, размена и замена, KuCoin исто така ја има својата почетна платформа за понуда за размена (IEO), познат како KuCoin Spotlight.
Преглед на KuCoin

Овде, можете да инвестирате во нови жешки крипто проекти проверени и поддржани од KuCoin. Лансирањето веќе има финансирано 7 IEO, имено, Tokoin , Lukso , Coti , Chromia , MultiVAC , Bitbns и Trias .

За да учествувате во IEO на KuCoin, треба да имате потврдена сметка. Повеќето од понудите користат KuCoin Shares (KCS) како главна валута на групната продажба.

Тргување без притвор со Арвен

Преглед на KuCoin

KuCoin, исто така, им дозволува на своите корисници да тргуваат на берзата на начин без притвор, што е одлично за безбедносно ориентираните трговци. За да ја користите оваа функција, треба да го преземете и инсталирате клиентот Arwen , кој е достапен за уредите напојувани со Windows , macOS и Linux .

KuCloud напредни технолошки решенија и екосистем

Преглед на KuCoin

Како што можеби забележавте, KuCoin е постојано растечки крипто екосистем со зголемен пакет на услуги. Покрај производите споменати погоре, KuCoin ги развива и следните производи за дигитални валути:

 • KuChain. Претстојниот мајчин блокчејн развиен од заедницата KuCoin.
 • KuCloud. Напредно технолошко решение со бела етикета за сите заинтересирани за лансирање спот и размена на деривати со соодветна ликвидност. Се состои од две услуги - XCoin Spot Exchange и XMEX решение за платформа за тргување со деривати.
 • Кратос. Официјален тест мрежа за претстојниот KuChain .
 • Екосистем. Растечка KuChain инфраструктура напојувана од KCS и различни KuCoin партнери.

Сè на сè, KuCoin е водечка размена на криптовалути која е лесна за употреба со голем број услуги и за почетници и за искусни инвеститори. Настрана од самото тргување, има бројни иницијативи кои ја покажуваат подготвеноста на берзата да иновира и да го поттикне усвојувањето на крипто и блокчејн технологии.

KuCoin Security

Од јули 2020 година, нема пријавени инциденти за хакирање на KuCoin. Размената носи убедлива мешавина на безбедносни мерки на претпазливост и на системско и на оперативно ниво. Системски, централата беше изградена според стандардите на индустријата за финансии, кои и овозможуваат шифрирање и безбедност на податоците на ниво на банка. На оперативно ниво, берзата вработува специјализирани одделенија за контрола на ризик кои спроведуваат строги правила за користење на податоците.
Преглед на KuCoin

Во април 2020 година, берзата објави стратешка соработка со Onchain Custodian , давател на услуги за крипто чување со седиште во Сингапур, кој се грижи за крипто средствата на KuCoin. Освен тоа, средствата во притвор се поддржани од Локтон , кој е еден од најголемите приватни осигурителни брокери.

Од корисничката страна на работите, можете да ја максимизирате безбедноста на вашата сметка на KuCoin со поставување:

 • Двофакторна автентикација.
 • Безбедносни прашања.
 • Безбедносна фраза против фишинг.
 • Безбедносна фраза за најавување.
 • Лозинка за тргување.
 • Потврда на телефонот.
 • Известувања по е-пошта.
 • Ограничете ја IP адресата за најава (се препорачува кога имате најмалку 0,1 BTC).

Користејќи ги овие поставки, можете да бидете сигурни дека вашите средства се безбедни. Сепак, стандардна препорака е да не ги чувате сите ваши средства во берзата, бидејќи тие воведуваат дополнителна точка на неуспех. Наместо тоа, чувајте го само она што можете да си дозволите да го изгубите на берзите.

Генерално, повеќето корисници се согласуваат дека KuCoin е безбедна и сигурна платформа.

Поддршка за корисници на KuCoin

KuCoin има корисен деноноќен персонал за поддршка на клиентите што е достапен преку следните канали:

 • Центар за помош на KuCoin
 • Центар за најчесто поставувани прашања
 • Разговор на лице место
 • Поддршка за мобилни апликации

Освен тоа, можете да допрете до други корисници на KuCoin, како и да се придружите на заедницата на размена преку следните канали за социјални медиуми:

 • Фејсбук (достапен на англиски, виетнамски, руски, шпански, турски, италијански).
 • Телеграма (достапна на англиски, кинески, виетнамски, руски, шпански, турски, италијански).
 • Твитер (достапен на англиски, виетнамски, руски, шпански, турски, италијански).
 • Reddit (достапен на англиски, виетнамски, руски, шпански, турски, италијански).
 • YouTube
 • Средно
 • Инстаграм

Генерално, нејзината поддршка за корисници брзо одговара и ќе ви помогне со вашите прашања најмногу во рок од неколку часа.

Депозити и повлекувања на KuCoin

KuCoin е исклучиво размена на крипто-на-крипто, што значи дека не можете да депонирате никаков фиат, освен кога го купувате директно преку интеграции од трети страни (како SImplex или Banxa). Не поддржува ниту парови за тргување со фиат, ниту депозити, но поддржува сè повеќе начини на плаќање фиат што се интегрирани во неговите услуги „Купи крипто“.
Преглед на KuCoin

KuCoin не наплаќа такси за депозити и има различен фиксен надомест за повлекување. Времето на обработка на трансакциите обично зависи од блокчејнот на средството, но тие се извршуваат во рок од еден час, така што повлекувањата обично стигнуваат до паричниците на корисниците за 2-3 часа. Позначајните повлекувања се обработуваат рачно, така што корисниците кои повлекуваат поголеми износи можеби ќе треба да чекаат 4-8 часа на моменти.

Како да отворите сметка на KuCoin?

Кликнете на копчето „Оди на KuCoin Exchange“ погоре за да отидете на почетната страница на KuCoin. Откако таму, ќе видите копче „Регистрирај се“ во горниот лев агол.
Преглед на KuCoin

Внесете ја вашата е-пошта или телефонски број и силна лозинка која се состои од големи и мали букви и броеви. Притиснете „Испрати код“ и проверете ја вашата е-пошта или телефон за код за потврда, кој исто така мора да го внесете подолу.

Потоа, проверете ја ознаката дека се согласувате со условите за користење на Kucoins, притиснете „Следно“, пополнете captcha и речиси сте подготвени. Последното нешто што треба да направите е да ја потврдите вашата адреса за е-пошта преку врската што ја испраќаат до вашето сандаче.

Кодот за упатување на Cryptonews Kucoin е: 2N1dNeQ

Преглед на KuCoin

Тоа е тоа! Откако ќе бидете на берзата, можете или да депонирате дел од вашите крипто средства или да ја користите функцијата „Купи крипто“ на KuCoin за да започнете со тргување.

Откако ќе ја надополните вашата сметка, не заборавајте за безбедносните алатки на сметката на KuCoin: одвојте малку време за да поставите автентикација во два чекора , безбедносни прашања и/или фрази против фишинг . Се препорачува да ги поставите сите достапни безбедносни опции за најдобра можна заштита.

Како што можете да видите, не е потребна проверка на KYC за депонирање, ставање занаети и повлекување средства. Единственото ограничување е тоа што нема да ви биде дозволено да повлечете повеќе од 1 БТК дневно.

Ако ви треба дополнителна помош, обратете се до пултот за помош или видете го делот ЧПП за KuCoin или контактирајте го пултот за поддршка.

Преглед на KuCoin: Заклучок

KuCoin е амбициозен и иновативен играч во крипто просторот. Размената доживеа значителен раст од своето основање во 2017 година и сега е меѓу врвните играчи во индустријата во однос на безбедноста, доверливоста, квалитетот на услугата и карактеристиките. Како таква, размената е најдобро прилагодена и за нови и за искусни трговци кои сакаат изложеност на популарни, како и помалку познати крипто токени и средства со мала капа.

Резиме

 • Веб адреса: KuCoin
 • Контакт за поддршка: Линк
 • Главна локација: Сејшели
 • Дневен волумен: 11877 БТК
 • Достапна мобилна апликација: да
 • Децентрализирано е: Не
 • Матична компанија: Мек Глобал Лимитед
 • Видови трансфери: кредитна картичка, дебитна картичка, крипто трансфер
 • Поддржан фиат: USD, EUR, GBP, AUD +
 • Поддржани парови: 456
 • Има токен: KCS
 • Надоместоци: Многу ниски
Thank you for rating.